Akupresura rukou

Akupresura je jedna z technik akupunktury v širším slova smyslu. Je to použití tlaku ke stimulaci akupunkturních bodů. Podle některých autorů vznikla akupresura jako instinktivní metoda – již pračlověk si prý všiml a ověřil, že tlak na bolestivé místo tlumí bolest, a dále specifikoval, že nejlépe tlumí bolest bodový tlak aplikovaný v centru bolestivého místa. Dále si všiml, že tlak na některá místa, vzdálená od místa bolesti, umí tlumit bolest významně lépe než tlak na samotné bolestivé místo. Dokonce prý použitím ostrého bodového tlaku – trnem, ostrým kamenem, odštěpkem kosti apod. – vznikla z akupresury akupunktura.

Dneska si ukážeme že můžete techniku akupresury zvládnout svépomoci samy doma nebo v práci. Vzhledem k tomu, že ji budete provádět sama sobě, budeme se zabývat akupresurou rukou.

 

Kde najdete reflexní zóny?

Bříška prstů – hlava
Palec – páteř
Poslední kloub palce – krk a hrdlo
Horní část dlaně – plíce
Meziprstní prostory – mízní uzliny
Ukazováček a prsteníček – oči a uši
Levá dlaň – žaludek
Levá dlaň pod malíčkem – slezina
Vnější spodní část hrany ruky – bedra / kyčle
Střed pravé dlaně – žlučník a játra
Střed dlaně – střeva
Malíček –ramena

 

 

Rychlá pomoc při bolesti zad

Reflexní body zodpovědné za páteř jsou položené na vnější straně pravého a levého palce. Trpíte-li úpornými bolestmi zad, stlačujte a masírujte příslušné body na rukou několikrát denně. Jak správně postupovat? Nejprve dvě minuty poměrně silně masírujte palec pravé ruky pomocí levého palce a ukazováčku. Masáž provádějte krouživými pohyby, začněte vždy od prvního kloubu a pomalu se přesouvejte ve směru kořene prstu. Opakujte pětkrát. Potom stejným způsobem namasírujte palec levé ruky. Akupresuru provádějte minimálně třikrát za den.

 

 

Když vás bolí hlava

Reflexní body odpovídající hlavě se nacházejí na samých konečcích prstů. Jak správně postupovat? Na špičku palce (současně na pravé i levé ruce) tlačte popořadě konečky ostatních prstů a přitom dělejte krouživé pohyby. Opakujte tak často, jak je to možné.
 

 

 

Akupresura při zvonění v uších

 1.       Tiskněte nejprve po dobu 7 sekund vaším ukazováčkem prohlubeň nad horním rtem, přímo pod nosem. Potom následuje středněsilný tlak na konec kořene nosu vedle obočí, rovněž po dobu 7 sekund. Opakujte několikrát denně.

2.       Následující akupresura podporuje prokrvení v uších. Chytněte obě uši mezi palcem a ukazováčkem v místě kde začíná horní ušní chrupavka. Pohybujte následně vašimi prsty podél celého ucha, přičemž oběma prsty masírujte okraje ušních chrupavek. Přibližně po 1 minutě byste se měli dostat na ušní lalůček a opět pokračovat během jedné minuty na horní okraj.

3.       Poté držte 7 sekund stisknutý bod, kde je spojený ušní lalůček s obličejem, pak dalších 7 sekund přímo před ušním boltcem (je zde cítit lehká prohlubeň) a nakonec ještě 7 sekund na začátku horního okraje ušní chrupavky (i zde je cítit prohlubeň). Nejpozději po 3 minutách začnete pociťovat, jak jsou vaše uši teplé a dobře prokrvené.

4.       Opakujte tuto akupresuru minimálně 4x denně.

 

Masáž při stresu a nervovém vypětí

Nejlepší úlevou je najít střed dlaně. Přímo uprostřed je skutečně položená hlavní antistresová zóna. Masáž této oblasti uklidňuje nervy a zmírňuje napětí. Jak správně postupovat? Sepněte ruce a proleťte prsty tak, aby vytvořily „košíček“. Mezi prsty vložte malý pevný míček nebo akupresurní kuličku a rytmicky je stlačujte. Můžete jimi mezi dlaněmi i otáčet.

 

 

Zvýšení aktivity 

 Palcem tlačit na střední část ukazováčku.

 

 Odstranění ospalosti

 Současně na obou rukou všemi prsty tlačíme na spodní části palců. Obě ruce jsou tedy v pěst. Setrvají tak, jak je u těchto cvičení obvyklé, tři minuty. Toto cvičení je vhodné i jako dodatek expresního povzbuzení po relaxačních cvičeních.

Na bolavý žaludek a pro dobré trávení

V polovině pravé dlaně pod malíčkem a prsteníkem leží oblast, která ovlivňuje činnost jater a žlučníku. Několik dovedných stisků zmírní bolest, problémy s trávením a střevní obtíže. Jak správně postupovat? Několik minut tuto zónu jemně masírujte – nejlépe bříškem palce levé ruky – a postupujte od vnější hrany ruky do středu dlaně. Nejvhodnější čas je půl hodiny po jídle. Masáž je doporučovaná zvláště lidem se syndromem dráždivého střeva.