Všichni tuto formu léčení instinktivně užíváme, když si mneme rukama čelo, abychom zmírnili bolesti hlavy. Masáž je vrozená dovednost, ale tradiční orientální medicína, praktikovaná více než 3000 let v Číně a Japonsku, rozvinula tuto dovednost v léčebné umění, využívající systém zvláštních masážních bodů. Akupresura je kombinací masáže a akupunktury, jejíž je snad předchůdkyní. Je stále široce užívána v japonských domácnostech.

Místo vpichování jehel používají léčitelé silného tlaku palců nebo konečky prstů v místech akupresurních bodů, shodných s akupunkturními, což přináší úlevu od bolesti.
Akupresura má prý posilovat samoléčivé schopnosti těla, zvyšovat vitalitu a působit preventivně proti nemocem. Podobně jako akupunktura se používá k vyrovnávání toků energie, nazývané ČCHI, která má protékat neviditelnými kanály, známými jako meridiány.
Akupresura může pouze zmírnit příznaky a musí se ji používat společně s jinými léčebnými postupy, např. s NATUROPATIÍ. Léčitelé tvrdí, že úspěšně zmírňuje mnoho potíží včetně alergie, artritidy, astmatu, bolesti zad, oběhových potíží, nespavosti, migrény a napětí.
Nezapomeňte ale, že některé bolestivé příznaky jsou varovnými signály vážných nemocí, proto se vždy poraďte s lékařem, pokud hodláte používat akupresuru na cokoli jiného než běžné potíže, které byste doma snadno zvládli