Řepík lékařský

Roste na slunečných a suchých místech, na okrajích lesů a cest, na mezích a chodnících, na kopcích a svazích, v prosvětlených lesích i na rumištích.

 

Sbírá se kvetoucí nať v dobJe to člen čeledi růžovitých a podobně jako všichni jeho příbuzní má vysoce adstrigentní účinky. Je to skutečně hodnotná hojivá bylina, kdysi hojně užívaná na středověkých válečných polích.

Jako mnohé adstrigentní byliny může být řepík účinný na průjem a je vhodný zvláště pro děti. Dokáže účinně zastavit krvácení ze škrábanců a odřenin, užíván vnitřně může zmírnit silné menstruační krvácení a akutní zánět močového měchýře.

Listy dobře účinkují př ichudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus), těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje.

Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti, mající TBC krčních uzlin, by se měli v řepíku koupat často.

Řepík patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny, a to pro svoje svíravé účinky a pro veliký obsah léčivých látek.

Jeden lékař praví:"Třikrát denně jede nšálek čaje léčí rozšířenísrdce, řžaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užíváí i nemoci ledvin a měchýře."

Při křečových žílách a bércových vředech je možné vřele doporučit řepíkovou mast, která má podobné účinky jako mast z měsíčku.

Při onemocnění jater se užívá čajová směs ze
100 g řepíku
100 g svízele
100 g mařinky vonné
Denně se pije jeden šálek na lačno a přes den dva šálky po doušcích.

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ:
Příprava čaje:
1 čajová lžička byliny na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme

Koupel:
200 g bylinek na celkovou koupel.

Směs na nemocná játra:
řepík, svízel a mařinku smícháme rovným dílem. Jedna vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.

Příprava masti:
1 vrchovatá dvouhrs nadrobno nařezaných květů, listů a stonků na 250 g vepřového sádla.
Bylinky vmícháme do horkého tuku a kráce je necháme zapražit. Pánev sejmeme z ohně, přikryjeme a necháme přes noc vystydnout. Příští den všěe lehce ohřejeme, procedíme přes lněný hadřík a ještě teplou mast plníme do sklínek nebo kelímků.
ě květu v červnu až srpnu. Tato léčivá rostlina má velmi staré dějiny, znali ji už staří Egypťané.

Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně, onemocnění krku, skorbutu aa zápalech sliznice dutiny ústní. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají, by měli denně preventivně kloktat řepíkem.


MOJE ZKUŠENOSTI:

je skvělý při kocovině, do půl hodiny po napití zklidní žaludek  to platí i při bolestech žaludku, nevolnosti při chřipce apod. A je úžasně hojivý, tinktura z něj je velmi dobrá dezinfekce a hojidlo při poraněních