Alchemilla - kontryhel

 


Kontryhel,Alchemilla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontryhel,Alchemilla

 

Alchemilla zahrnuje přes 500 druhů, které rostou v Evropě, Asii, Africe, Grónsku a ve východní Kanadě, druhotně i v USA a v Austrálii. V ČR roste přes 20 druhů kontryhelů, většinu z nich je však pro laika velmi obtížné rozlišit. Z hlediska léčitelství však podstatné je, že všechny obsahují stejné účinné látky, takže je lze i stejně použít.

 

Drogou je nať, která se sbírá v době květu (květen až září) a suší se ve stínu. Kontryhel obsahuje třísloviny (až 8% - důležitá je zejména přítomnost katechinových tříslovin, tanin), hořčiny, silici, flavonoidy (kempferolové a kvercetinové glykosidy), flavony, isoflavony, fytosteroly (sitosterol, spinasterol), kyselinu salicylovou, organické kyseliny a hydrolyzovatelné gallotaniny a ellagotaniny.
Droga účinkuje protizánětlivě, svíravě, staví krvácení, mírně močopudně a tlumí křečovité stahy svalstva. Dle J.A.Zentricha je to jeden z nejlepších prostředků zejména při gynekologických potížích, neboť tlumí nadměrné krvácení při menstruaci a zároveň tlumí bolestivost a příznivě ovlivňuje psychiku, což kontryhel předurčuje i pro zmírnění klimakterických obtíží. Je-li podáván zároveň vnitřně i zevně, léčí bílý výtok. Zevně se užívá na výplachy při gynekologických zánětech a na hemoroidy, zmírňuje zároveň svědivost sliznic. Užívá se také při křečovitých bolestech svalstva nebo při krvácení z nosu, ve formě kloktadla se užívá např. při zánětu tlustého střeva.
Kontryhel se podává zejména v kombinaci s jinými bylinami, při samostatném použití se nálev připravuje ze 2 polévkových lžic drogy, která se vaří 3 minuty v 0,5 l vody - nálev se nechá 30 minut odstát a užívá se 6x denně po přibližně 80 ml.

 

Ve středověku byla kontryhelu připisována kouzelná moc a byl rekvizitou alchymistů - odtud také jeho latinské rodové jméno.