Rady pro Domácnost

 

OBTÍŽNÝ HMYZ

Vysadíme-li afrikány v květníku na okně či na své zahrádce, snížíme nálety protivného hmyzu do svého domu, neboť tato letnička odpuzuje mouchy!

JAK ZAHUSTIT BRAMBOROVOU POLÉVKU

Bramborovou polévku můžeme zahustit taveným sýrem, její chuť se výrazně zlepší.

KALNÝ VÝVAR

Když přidáte do kalného vývaru vaječné skořápky, nečistoty se v nich usadí. Až se vývar pročistí, skořápky vyndáme.

BRAMBORÁKY

Bramboráky budou krásně křupat, když k nim přidáme jeden netučný tvaroh.

JAK UVAŘIT RYCHLE BRAMBORY

Brambory se uvaří rychleji, když k nim přidáme trošku prášku do pečiva nebo kousek másla.

JAK SE ZBAVIT MOLŮ

Moli nemají rádi levanduli a pelyněk, do plátěných sáčků proto vložíme tyto usušené byliny a zavěsíme je do skříní. Nemusíme pak pořizovat do bytu žádnou zaručenou chemii.

PRANÍ PRÁDLA S VELKÝM EFEKTEM

Když budete prát prádlo při ubývajícím Měsíci, bude čistší, zvláště pokud jej vyperete ve dnech vody (nejlépe v Rybách, ale také ve Štíru a v Raku). Přibývající Měsíc působí větší pěnivost a urputné skvrny zůstanou nevyprané. To vám dokáže malý test: při ubývající Luně vložte silně zašpiněný kus prádla do umyvadla s vodou a přidejte prací prášek nebo mýdlové vločky. To samé udělejte při přibývající Luně. Budete překvapenví výsledkem: v prvém případě (Měsíc ubývá) se špína rozpustí, prádlo čistší a voda bude špinavá, ve druhém (Měsíc přibývá), bude roztok čistý a prádlo špinavé :)

KDY ZALÉVAT A HNOJIT KVĚTINY

Květiny by se měly zalévat pokud možno ve dnech listu (Rak, Štír, Ryby) a rozhodně dešťovou nebo odstátou vodou. Vynést pokojové květiny ven na déšť někdy škodí, protože listy nejsou zvyklé na přímo zavlažování. Hnojit by se mělo také ve dnech listu (Rak, Štír, Ryby). Mezitím ještě ve dnech kořene u rostlin (Býk, Panna, Kozoroh), které mají slabou tvorbu kořenů, nebo ve dnech květu (Blíženci, Váhy, Vodnář), když jde o květinu, která v neobvyklou dobu šetří na barvách květu.

KDY DÁT ČISTIT KOŽICH, KŮŽI, PEŘÍ

Kožichy, kůže a peří, hedvábí a podobné choulostivé kusy oděvu by se měly dávat do chemické čistírny jen v ubývajícím Měsíci. Pak neutrpí škody, barvy nevyblednou, pokud možno se ale vyhněte znamení, kdy Luna stojí v Kozorohu, neboť by to způsobilo obávaný lesk na šatech.

KDY SE NEJLÉPE UMYJÍ OKNA

Okna se nejlépe umyjí při ubývajícím Měsíci a ve dnech vzduchu (Blíženci, Váhy, Vodnář) či tepla (Beran, Lev, Střelec), pak postačí jen čistá voda a troška lihu nebo octa a ostré, koncentrované prostředky jsou zbytečné. Stejně tak zašpiněné okenní rámy nebo obrazovky od počítačů a televizí se nejlépe vyčistí ve dnech vody (Rak, Štír, Ryby). Čekání se pak opravdu vyplatí :)

KDY ZATOPIT, ABY SE DŮM NEJVÍCE PROHŘÁL

Na podzim by se mělo poprvé zatopit za teplého dne (Beran, Lev, Střelec) při ubývajícím Měsíci, aby se pěkně prohřál celý dům, to platí zvláště pro novostavby, ve které by se mělo poprvé zatopit v uvedeném termínu, protože to vyžene vlhkost ze stěn!

KDY ČISTIT PARKETY A DŘEVĚNÉ PODLAHY

Dřevěné a parketové podlahy by se měly důkladně vydrhnout je při ubývajícím Měsíci. Při přibývajícím Měsíci se má pouze zametat nebo ve znamení vzduchu (Blíženci, Váhy, Vodnář) vytřít pouze vlhkým hadrem. Pokud byste vytírali namokro ve znamení vody (Rak, Štír, Ryby) při přibývající Luně, vlhkost pronikne do spár, dřevo se zkroutí nebo po delší době dokonce zplesniví.

 

-Nikotinové skvrny zmizí, když je potřete směsí moučkového cukru a citrónové šťávy.

-Zápach z bot odstraníte, když do bot na noc vložíte kousek obyčejné křídy.

-Máte-li poškrábané sklíčko náramkových hodinek přeleštěte ho zubní pastou. Všechny šrámy zmizí a povrch sklíčka bude opět pěkně hladký a čistý.

-Smůlu odstraníte z šactva tak, že skvrnu namočíte v petroleji a necháte ji rozpustit. Pak vytřete čistým hadříkem a dočistěte benzinem.

-Pažitka bude lépe růst, budete-li ji hnojit kávovou sedlinou.

-Skvrny od čaje a potravin z plastového nádobí odstraníte hadříkem na který nasypete prášek do pečiva jemně vydrhnete a pak opláchnete octem.

-Sůl ve slánce dost často zvlhne. Stačí jen do slánky přidala pár zrnek syrové rýže. Rýže pohltí vlhkost a sůl tak zůstane sypká.

-Infekci ze zarůstajícího nehtu vytáhne obklad z chlebové kaše.