Zdravý koutek

 

PEPŘ - hlavními druhy pepře jsou pepř černý, bílý a cayenský. Všechny tři mají hřejivou, ostrou chuť. Podporují krevní oběh a imunitní systém. Zvyšují vylučování potu a moči a tak tedy pomáhají odstraňovat toxiny a snižovat horečky. Černý a bílý pepř obsahuje piperin, který působí jako účinný prostředek proti bolesti, cayenský pepř za svou štiplavost děkuje alkaloidu capsaicinu. Agresivní účinky cayenského pepře uvolňují ucpané a zanícené dutiny a horní cesty dýchací. Cayenský pepř je také hřejivé a posilující tonikum, používané při únavě, nervové slabosti a nachlazení. Rovněž všechny tři pepře způsobují zarudnutí a působí proti podráždění, vytahují záněty a ulevují bolesti. Mohou se přidat do mazání proti nervovým bolestem a bolestivým kloubům, do kloktadel při bolestech v krku.

 

VEJCE jsou snadno stravitelná. Vaječný bílek působí jako tišící prostředek, uklidňuje pálení žáhy, nevolnost, průjem nebo zácpu. Vaječný bílek zašlehaný do mléka je také prvotřídní protilátka proti leptavým jedům. Vejce uklidňují pokožku. Pokožce spálené sluncem, opruzeninám můžete ulevit tak, že je potřete vrstvami vaječného bílku a necháte jej zaschnout. Na spáleniny ušlehejte vaječný bílek a tuhý jej rozprostřete na zasažené místo, ještě účinější je, když před šleháním přidáme do bílku 3 lžíce olivového oleje. Pokud vám vypadávají vlasy, zkuste si vemnout ušlehané čerstvé vejce smíchané s vodou do pokožky hlavy a nechte působit přes noc. Druhý den ráno si vlasy umyjte.

 

 

CITRON Ačkoliv vnímáme citrony jako kyselé, při trávení jsou metabolizovány na uhličitan draselný, který pomáhá neutralizovat přílišnou kyselost. To způsobuje, že citron pomáhá při mnoha zažívacích potížích včetně škytavky, pálení žáhy, nevolnosti, zácpy a střevních parazitů. Citron posiluje játra a stimuluje produkci žluči, pokud se šťáva užívá v horké vodě každé ráno hodinu před snídaní. Citronová šťáva smíšená s olivovým olejem pomáhá rozpuštět žlučové kameny a dokonce i rybí kost zapíchnutou v krku. Citronová šťáva je silně antiseptická, takže podporuje imunitní systém, je účinným lékem pro všechny druhy infekce a pomáhá snižovat horečky. Jako kloktadlo ulevuje při bolestech v krku a angíně. Jedna čajová lžička šťávy ve vodě 1/2 hodiny před každým jídlem může přinášet úlevu při astmatu. Stahující účinky citronové šťávy zastavují krvácení. Na vatičce ji vložte do nosu při krvácení a masírujte s ní ráno a večer krvácivé dásně. Když se rovným dílem smíchá s glycerinem, hojí popraskané rty, pomáhá udržovat pleť čistou a tonizuje mastnou pleť. K léčení kašle, nachlazení a chřipky přidejte citronovou šťávu ke třem hřebíčkům a medu rozpuštěnému v horké vodě.

 

JABLKO je báječný pomocník pro trávení. V jablku obsažená kyselina vinná a jablečná reguluje kyselost žaludku a napomáhá trávení proteinů a tuků. Je to také výborný detoxifikační prostředek, podporující funkci jater a vylučování moči a napomáhající odbourávání kyseliny močové. Za své projímavé vlastnosti vděčí jablko pektinu, který zvětšuje objem stolice, ale jablko může pomoci i při průjmu. Moderní výzkumy objevily, že jablko a šťáva z něj jsou mocní nepřátelé virů. Ti, kdo jedí dost jablek, jsou méně náchylní k rýmám a onemocněním horních cest dýchacích. Sníst dvě tři jablka denně může významně zmenšit hladinu cholesterolu v krvi a snížit krevní tlakJablka mohou pomoci i diabetikům, protože regulují hladinu cukru v krvi.

 

ALKOHOL působí především na nervový systém jako tišící a uvolňující prostředek. Zpomaluje a zmenšuje nervové reakce na podněty a omezuje zábrany. Uvolňuje zažívací trakt, zmírňuje napětí a křeče a zároveň povzbuzuje chuť k ljídlu, trávení a vstřebávání živin. Malé množství červeného vína v pravidelných dávkách neutralizuje viry a bakterie. Polyfenoly, které to způsobují, účinkují také jako antioxidanty, které v konečném efektu ničí buňky. Pravidelné pití alkoholu je spojeno s degradací jater, vyšším výskytem rakoviny a vysokým krevním tlakem. Alkohol použitý na rány zastavuje krvácení, zabraňuje infekci a zmírňuje bolest. Mazání alkoholem mírní podráždění u dny, revmatismu a artritidy.

 

Když se BRAMBORA ve slupce uvaří v páře nebo upeče, zachovává si většinu výživných vlastností a je snadno stravielná. Protože neobsahuje praktický žádný tuk, je to vynikající zdroj energie pro ty, kdo chtějí zhubnout. V lidové medicíně se používá většinou šťáva ze syrové brambory, nejčastěji na zažívací potíže - zkažený žaludek, koliku, gastritidu, žaludeční vředy, potíže s játry, žlučové kameny a zácpu. Poslední výzkumy naznačují, že brambory obsahují jisté chemické látky, které mohou účinkovat proti virům a rakovině. Šťáva ze syrové brambory uklidňuje záněty a napomáhá léčení kožních infekcí, chronické dermatitidy, ran a vředů. Stouhaná brambora smíchaná s olivovým olejem byla úspěšně používána k léčení popálenin, spálení sluncem, popraskané kůže a oteklých očních víček. Plátky syrové brambory jsou dobrým zábelem na boláky a omrzliny, a když se přiloží na spánky, pomáhají při bolestech hlavy a migréně. Při vysokém krevním tlaku vařte 15 minut slupky z 4-5 brambory v 600 ml vody. Zceďte, vychlaďte a pijte 1-2 šálky denně.

 

 

Horký nápoj ze SKOŘICE povzbuzuje krevní oběh a způsobuje pocení. Tím předchází chřipce, nachlazení, katarům, horečce a infekci nebo je léčí. Skořicový olej můžete ihnlovat proti ucpanému nosu a infekcím dýchacích cest. Skořice zahřívá a stimuluje zařívací trakt, zlepšuje trávení a uklidňuje koliky, průjmy, nevolnosti, větry a nadýmání. Taniny obsažené ve skořici zmírňují krvácení z nosu a silné menstruace, rozpouštějí hlen při katarech. Antibakteriální a antivirové vlastnosti esenciálního oleje obsaženého ve skořici léčí akutní infekce, jako i zánět močového měchýře, rýmu, bronchitidu, afty a střevní katar. Ze skořice se dá připravit antisepticá lázeň, kterou je možno oplachovat říznutí, rány, hmyzí kousnutí a žihadla. Dá se také použít proti vším a k léčení zanícených míst na pokožce. Přidejte skořici do mléka. Nejen že vytvoří velmi chutný nápoj, ale také ruší hlenotvorné vlastnosti mléka.

 

Víte že ZÁZVOR stimuluje činnost srdce a krevní oběh, vytváří hřejivý a příjemný pocit a obnovuje vitalitu. Pokud se horký zázvorový čaj vypije na samém začátku rýmy nebo chřipky, kdy se cítíte unaveni, máte zimnici a všechno vás bolí, pak podpouje pocení, snižuje horečku a pomáhá odbourat toxiny a katar. Zázvor podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva, zvyšuje vylučování enzymů. Je to vynikající lék proti nevolnosti, a» už v těhotenství nebo při jízdě v autě atd. Uklidňuje zažívací potíže, čistí útroby od toxinů, tiší větry, křeče a svírání při průjmu. Výkumem se zjistilo, že zázvor zabraňuje srážení krve, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a má i antioxidační účinky, které zpomalují proces stárnutí. Čerstvý zázvor můžete žvýkat, abyste otupili bolest zubů. Pro svou hřejivost se zázvor nedoporučuje těm, kteří nesnášejí teplo nebo mají gastritidu či žaludeční vředy. Klikněte na obrázek pro zobrazení zázvorového kořene

Ibišek jedlý - bamia, okra je údajně stará rostlina, která byla pěstována už před 2 tisíci lety. Ibišek je rostlina příbuzná bavlníku, u nás se dá pěstovat ve sklenicích či fóliovnících. Většina odrůd dává špičaté pětihranné plody, podobné malé zelené paprice. Plody se sklízejí mladé, nedozrálé, krátce po odkvětu. Jsou křehké, slizovité a asi 5-6 cm dlouhé. Ibišek jedlý obsahuje mnoho slizovitých látek, které prospívají střevnímu traktu. Má velmi nízkou energetickou hodnotu a proto se hodí do redukčních diet. Před kuchyňskou úpravou odřízneme konec plodu se zbytkem stonku. Klikem na obrázek se zobrazí větší náhled.

 

 Topinambury zvané také židovské brambory mají severoamerický původ. Je to rostlina příbuzná slunečnici, také se jí podobá, ale pod zemí vytváří hlízy podobné bramborům, s bílou, růžovou nebo fialovou barvou slupky. Hlízy se sklízejí pozdě na podzim nebo brzy z jara. Je to roslina vytrvalá, množí se především drobnými hlízami. Jedlé jsou i květní úbory před rozvitím. Topinambury můžeme tepelně upravovat nebo i jíst syrové. Vaříme je 10-15 minut nebo je krájené na plátky obalované smažíme, opékáme, zapékáme atd. Syrové jsou nasládlé a chutnají po oříškách. Klikem na obrázek se zobrazí větší náhled.

 

 

 

 

  MED je velmi výživná a snadno stravitelná potravina - zvlášť prospěšná tehdy, jste-li slabí nebo vyčerpaní v průběhu nemoci nebo po ní. Cukry v medu dodávají energii a mají uklidňující účinek, stimulují tvorbu serotoninu, který tlumí aktivitu mozku, navozuje uvolnění a spánek a může i zmírnit bolest hlavy.
Med smíšený s citronem nebo jablečným octem tvoří tišící sirup proti nachlazení a horečce. Jedna nasekaná lžička tymiánu v medu se může brát proti kašli, bronchitidě, černému kašli a astmatu. Zvlášť učinný je med proti návalům, kataru a zánětu dutin. Med je také vynikající lék na infekční průjem a zvracení. Lidem trpícím nespavostí může pomoci polknout čajovou lžičku medu před spaním.
Med je antiseptikum a urychluje hojení ran včetně vřídků v ústech a na nohou při křečových žilách. Polykejte malé množství pylu v místním domácím meduu po několik týdnů před pylovou sezénou a během ní, abyste nebyli tak citlivý vůči pylům a vyhnuli se senné rýmě.