Pampeliška lékařská

Kořen pampelišky je zdarma dostupný všude kolem nás, přitom se jedná o opravdu účinné a přínosné přírodní léčivo:

  • Dovede povzbuzovat činnost všech trávicích orgánů – tedy i žlučníku, který stimuluje k lepšímu vylučování žluče.
  • Pomáhá při žlučníkových onemocněních.
  • Je prospěšný při chorobách močových cest a ledvinových kaméncích.
  • Hojí záněty žaludeční a střevní sliznice.
  • Podpůrně působí i při cukrovce.

Využít však můžeme i mladé listy a květy.

Užívaná část

  • Kořen sbíráme buď na jaře, nejlépe před rozkvětem rostliny, nebo při květu, případně na podzim.
  • Lze jej užívat čerstvý, přebytky uchovat do zásoby.
  • Sušíme jej ve stínu, na slunci či uměle do teploty 50 °C, a to dokonale, jinak snadno zplesniví.
  • Usušený kořen skladujeme v suchu, neboť i dobře vyschlá droga přijímá vzdušnou vlhkost, která ji časem znehodnocuje.

Mladé listy pampelišky jsou křehké a jejich chuť je jenom mírně nahořklá. Můžeme je tedy přidávat do salátů – kromě obsahu mnoha vitamínů,minerálů a chlorofylu mají i schopnost povzbuzovat metabolismus. Působí proto detoxikačně a podporují snižování nadváhy.

Květy se občas sbírají na přípravu takzvaného pampeliškového medu, spolu s cukrem a vodou vytvoří příjemný a zdravý sirup, který je výtečný při nachlazení

Účinné látky

Příznivé účinky na trávení mají především hořčiny taraxacin a taraxasterin. Dále v kořeni najdeme třísloviny, aminokyseliny, minerální látky, steroly, fytoncidy a polysacharid inulin, jehož obsah v stoupá na podzim (při diabetu je tedy nejpřínosnější kořen sbíraný na podzim).

Podávání

Nálev z čajové lžičky sekaného kořene na šálek vody užíváme dvakrát denně. Jeho hořkou chuť můžeme vylepšit citronem, medem.

Pít lze i šťávu z čerstvého kořene – třikrát denně polévkovou lžíci.

 

Příprava pampeliškového medu:

  • natrháme 200 květů pampelišky
  • 15 minut je povaříme v litru vody
  • necháme 10 hodin ustát a poté přecedíme
  • do odvaru přidáme 1 kg cukru a šťávu z jednoho citronu (případně i dobře omytou kůru)
  • měs hodinu povaříme a poté nalijeme do zavařovacích sklenic a ještě horké je zavíčkujeme

Pampeliškový sirup
Potřebujeme:
200 pampeliškových květů, 1,5 l vody, 2 citrony, 1,5 kg pískového cukru

Květy sbíráme nejlépe v bezprašném prostředí, v plném květenství. Květy zalijeme odměřenou vodou a necháme do druhého dne vyluhovat. Potom je procedíme přes plátno, lehce vymačkáme, přidáme citrony, dobře omyté a nakrájené na kostičky, cukr, a za občasného míchání vaříme, až sirup mírně zhoustne. Teplý sirup nalijeme do čistých, nahřátých skleniček, uzavřeme víčky a uložíme v chladu a temnu.

Pampeliškové víno
Potřebujeme:
1 kg květů pampelišky, 4 l vody, 1, 5 kg cukru krystal, 1 dkg droždí, 20 kuliček jalovce, mletý zázvor, kůru z citronu, 2 kolečka citronu, hrozinky, pomerančová kůra, kůrka tmavého chleba

2 litry květů (asi 1 kg) krátce svaříme ve čtyřech litrech vody a necháme 24 hodin stát. Potom směs procedíme přes látku, znovu přivedeme k varu, přidáme 1,5 kg cukru (písek, krystal) a necháme vychladnout. Dáme do čtyř až pětilitrové láhve. Přidáme dekagram droždí, dvacet kuliček jalovce, na špičku nože mletého zázvoru, kůru z celého, dobře omytého citronu, dvě kolečka celého citronu, hrst hrozinek a trošku pomerančové kůry. Dále vložíme kůrku až dvě tmavého chleba. Necháme kvasit asi osm týdnů a pak stáčíme do láhví.

Pampeliškový čaj
Potřebujeme:
sušený kořen nebo čerstvé listy pampelišky, ¼ l vody

Čaj z kořene pampelišky připravíme tak, že 2 lžičky drobně řezaného sušeného kořene přelijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme čtvrt hodiny luhovat. Čaj se pije vlažný a pomáhá při bolestech žaludku, ledvin a čistí močové cesty. Čaj z čerstvých pampeliškových listů se pije pro získání dobré kondice. Připravíme jej ze čtvrt šálku čerstvých listů, natrhaných na kousky, které přelijeme vroucí vodou a necháme 5 minut louhovat (čaj také pomáhá při pálení žáhy, žaludečních a trávicích a ledvinových potížích).

Pampeliškový salát
Potřebujeme:
2-3 hrsti mladých, světle zelených pampeliškových lístků (množství asi jako 2 hlávky zeleného salátu) 1 stroužek česneku, 1 středně velká cibule, 4 lžíce oleje, 2 lžíce vinného octa sůl, pepř plátky veky trocha oleje na opečení Místo pampelišky můžeme použít hlávkový salát.

Lístky opereme, osušíme v utěrce a roztrháme na malé kousky. Mísu vytřeme stroužkem česneku. Jemně nakrájenou cibuli promícháme v míse s pampeliškou. Olej vyšleháme se solí a pepřem a až se sůl rozpustí, přidáme ocet. Salát promícháme se zálivkou těsně před podáváním. Každou porci posypeme dozlatova osmaženými kostičkami veky. Chceme-li salát jemnější, povaříme nakrájenou cibulku 5 minut v troše octové vody. Necháme okapat a pak teprve promícháme se salátem.

Pampeliškový likér na hubnutí
150 g sušeného drceného kořene (nejlépe kopaného na podzim) dáme do láhve žitné, necháme 2 týdny stát za občasného protřepávání. Pak přecedíme a přefiltrujeme. Užívá se půl likérové skleničky před obědem a před večeří.