Jetel luční

 

 

Jetel luční je známý jako léčivá bylina. Díky je ho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu, kdy je přidáván do čistících čajových směsí. Zkracuje a ulehčuje léčbu kašle,rýmy, bronchitidy, či nachlazení. Má velice příjemnou chuť, čaje z květů jetele lučního se mohou užívat i delší období.

Zmírňuje potíže spojené s menopauzou. Zejména nespavost, návaly horka, pocity nevolnosti apod. Hlavní využitelnou složkou jsou fytoestrogeny. Ty se mohou vázat na estrogenové receptory v lidském organizmu a projevovat se estrogenními vlastnostmi. Této vlastnosti se využívá k doplnění scházejících estrogenů u žen, které s přibývajícím věkem ztrácejí vlastní estrogeny. Pokles estrogenů v těle ženy vyvolává mnoho různých problémů jako jsou klimakterické potíže, osteoporóza, ztráta pružnosti kůže, tvorba vrásek.

Má blahodárné účinky na naší kůži. Léčí kožní problémy jako je ekzém, akné či drobná poranění kůže. Je to opět díky dezinfekčním účinkům, které urychlují hojení kůže. Z nálevu čerstvého, ale i sušeného jetele se dá připravit pleťová voda nebo koupel.

Moje poznatky:

Na průjem je opravdu skvělý, využívali jsme při střevní chřipce a za dva dny byl klid.

Také jsem se dočetla že ženy by měly pít denně hrnek výluhu, je to silný detoxikant a pomáhá ženám při všech jejich neduhách, menopauza, mensez.

Osvědčila se mi mast z jetele. Nemám nějaké měřítko, ale zhruba na 100g sádla hrst nebo dvě jetele (tak aby bylo sádlo plné byliny.)  :-)  Nechat rozehřát jako na smažení hodit bylinu a jak to vzkypí odendat z tepla, nechat louhovat tak 2 dny. Je třeba každý den malinko rozehřát aby se sádlo rozpustilo, po 2 dnech scedit. Uchovávat v ledničce.  Místo sádla se dá použít vazelína..prodává se v lékárně, ale sádlo se hrásně rozmazává, hlavně na opruzeniny, kdy je kůže citlivá, se rozteče a skvěle promastí . Je to super mast na všechna poranění. Malému s tím mažu zadeček. žádný bepanthen...jenom jetel...je to zázrak našich luk.