Bez černý

Latinský název: Sambucus nigra

Lidové názvy: bezinky, kobzinky, kozičky, smrdinky, bzina.
Původ a výskyt: Keř nebo strom rostoucí v Evropě a v Přední Asii. U nás je velmi hojný u zdí, plotů, na skládkách a rumištích. Keř, který zkrášluje své okolí dvakrát do roka. Dává přednost humózním půdám a dobře snáší vyšší obsah dusíku v půdě. Každá jeho část má výborné léčebné uplatnění – kořen, list, květ i plod. Tak jako je bez dvakrát krásný, má i dva hlavní způsoby použití – z květů a plodů.

Použití:
- všechny nemoci z prochlazení
- vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie
- čistí zahleněné průdušky
- při chrapotu
- ulevuje při zanícené sliznice
- chronické záněty horních cest dýchacích /šťáva/
- přísada do inhalačních směsí při rýmě a zánětu průdušek
-při bolestech hlavy a uší
- při křečových žilách /obklady/
- k tišení bolestí nervového původu, při zánětu nervů (např. sedacího)

Bez se považuje za symbol smutku a smrti. Podle lidového podání, kříž, na kterém ukřižovali Ježíše, bal z bezového dřeva a i zrádce Jidáš se oběsil na bezu.

Obsahové látky: silice, glykosidy utin a sambunigrin, cukry, slizy, třísloviny a další. Plody obsahují cukry, organické kyseliny, barviva antokyaniny a antokyanidiny, fytoncidy, vitaminy A, B a C.

Recepty:
Obklady z listí: Mladé rozemleté listy přikládáme na bolestivé záněty kloubů, znehybnělé klouby, na končetiny postižené revmatismem. Používáme buď listí samotné nebo rozmíchané s borovou vazelínou.
Pleťová maska: Maska z černého bezu je výborným prostředkem na nečistou a mastnou pleť. 12 polévkových lžic sušeních květů přelijeme 100ml vařící vody a mícháme tak dlouho, dokud nevznikne kompaktní kaše. Kaši natřeme na gázu a přiložíme na očištěný obličej. Necháme působit 20 minut. Potom obličej dobře opláchneme vlažnou vodou a natřeme hydratačním krémem. Bezinkové víno: Do 1 litru bílého vína dáme 100g lisované šťávy z plodů nebo povidel, popřípadě 50g sušených bezinek. Uzavřeme a uložíme na 3 dni do chladna. Užíváme každé 2 hodiny 1 lžíci při neuralgii.
Beznikový ocet: 1-2 květenství naložíme do 2 l octa a necháme stát na slunci 14 dní. Potom slijeme a přecedíme. Používá se k obkladům a k masírování únavou bolestivých údů.